‹ powrót
‹ strona główna  ›  Prasa  › 
Leonardo da Vinci w PSM I stopnia im. Janiny Garści w Jeleniej Górze

Leonardo da Vinci w PSM I stopnia im. Janiny Garści w Jeleniej Górze

Sukcesem zakończył się staż 40 uczniów PSM I st. w Czechach w Rumburku w ramach programu Leonardo da Vinci, który miał miejsce w dniach 16-30 sierpnia 2009r. Uczestnicy projektu „Nowe trendy w pedagogice muzyki klasycznej” , to członkowie zespołu smyczkowego i chóru. Celem warsztatów było zdobycie dodatkowych kwalifikacji, pozwalających na lepsze funkcjonowanie i konkurowanie w przyszłości, w branży muzycznej na rynku edukacji i pracy. Młodzież poznała między innymi nowe trendy w transkrypcji interpretacji muzyki klasycznej – które są nieobecne w polskim systemie kształcenia muzycznego, miała kontakt z pedagogami polskimi i czeskimi. Dzięki zdobytym kwalifikacjom uczestnicy programu mają możliwość dalszego kontynuowania nauki, oraz w przyszłości podjęcia studiów i pracy na terenie Czech a także całej Europy.

Podkreślić należy fakt, że jesteśmy jedyną szkołą w Jeleniej Górze, która otrzymała od Narodowej Agencji Programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci środki na realizację projektu, ponadto jedyną szkołą muzyczną na terenie Dolnego Śląska i , co najciekawsze - jedyną szkołą muzyczną I stopnia w kraju. Jest więc to niewątpliwie sukces na skalę ogólnopolską.
Podsumowaniem wspólnej pracy były koncerty w międzynarodowym składzie w Rumburku i sąsiednich miastach – Krasnej Lipie i Šluknovie. W kraju , udział w projekcie zaprocentuje niewątpliwie zwiększonym repertuarem koncertowym, swobodą wykonawczą oraz wynikami podczas konkursów, w tym konkursu muzyki popularno-rozrywkowej, do którego się przygotowują niektórzy uczestnicy projektu. Konkurs organizowany jest przez PSM I st. w Jeleniej Górze co dwa lata i ma zasięg trans graniczny.

Zajęciom praktycznym towarzyszyła nauka języka czeskiego, poznawanie tradycji, kultury i zabytków architektury czeskiej. Przed wyjazdem uczestniczyli w szkoleniu kulturowo-językowym oraz wyposażeni zostali w specjalnie przygotowane dla nich polsko-czeskie słowniczki muzyczne. Młodzież świetnie poradziła sobie z barierą językową – radziła sobie nie tylko w kontaktach z rówieśnikami i czeskimi pedagogami, ale także w sytuacjach dnia codziennego : w restauracji, hotelu czy sklepie. Ponadto, w czasie wolnym od zajęć, organizowano uczestnikom gry i zabawy integracyjne, quizy, dyskoteki. Z udziału w projekcie skorzystała także młodzież czeska.

Poznali oni dzieła kompozytorów polskich i poprawili znajomość języka polskiego. Udział w projekcie potwierdzony został polsko-czeskim certyfikatem odbycia stażu w ramach projektu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci oraz dokumentem Europass - Mobilność , który służy do potwierdzenia okresów nauki lub szkolenia, odbywanych w innym kraju europejskim w ramach wyjazdu zorganizowanego (określanych mianem europejskich ścieżek kształcenia).

Uczestnicy projektu wrócili bardzo zadowoleni, wzbogaceni o nowe umiejętności i już pytają o możliwość uczestniczenia w kolejnych projektach.
Jolanta Czarnecka – Małek, PSM I st. im. Janiny Garści w Jeleniej Górze  

dodano : 05 Paź. 2010  |  wyświetleń : 2237

dodaj komentarz

Imię (*)

E-mail (*)

Ocena (*)
  Komentarz
Home  •  O szkole  •  Projekty  •  Partnerzy  •  Filmy  •  Muzyka  •  Galerie  •  Nauczyciele muzyki jadą do Lipska po doświadczenia  •  Kontakty  •        design by : LEMONPIXEL.pl